Arkusz kalkulacyjny Google – łatwe i wygodne tworzenie ankiet

by Marcin

Jak właśnie przeczytałem na oficjalnym blogu Google oferowana usługa Google Dokumenty rozbudowana została o bardzo ciekawą funkcjonalność. Polega ona na możliwości bardzo szybkiego i prostego tworzenia różnego rodzaju ankiet i formularzy.

Cała radość polega tu jednak na tym, że przygotowane ankiety możesz udostępnić online (lub rozesłać mailem do swoich znajomych), a wszystkie zebrane odpowiedzi w czasie rzeczywistym umieszczane są w Twoim skoroszycie Google Dokumenty. Skąd, oczywiście, możesz wszystko wyeksportować do Excela. Na rysunku poniżej zobaczyć możesz jak wygląda mój skoroszyt z wynikami testowej ankiety. Przykładową ankietę (którą właśnie przygotowałem) możesz zobaczyć tutaj . Wyniki natomiast tutaj.

Arkusz kalkulacyjny Google - łatwe i wygodne tworzenie ankiet

Ankietę możesz dodać przechodząc do zakładki „Share” i zaznaczając opcję „to fill out a form”.

Arkusz kalkulacyjny Google - łatwe i wygodne tworzenie ankiet

Samo tworzenie ankiety (formularza) jest już dziecinnie proste.

Jak już wspomniałem, wszystkie odpowiedzi są błyskawicznie rejestrowane w Twoim skoroszycie online. Oprócz tego, jeżeli korzystasz ze strony startowej Google, możesz sobie tam umieścić przygotowany specjalnie na te „okoliczność” dodatek , który pozwoli Ci na bieżąco obserwować napływające wyniki na swojej stronie startowej. Jeżeli tego Ci mało, możesz zasubskrybować kanał RSS i w ten sposób być powiadamianym o każdej nowej odpowiedzi w ankiecie.

Pomimo, że moje doświadczenie w pracy z ankietami Google sprowadza się do kilkunastu minut (a może właśnie dlatego ?) zauważyłem kilka niedoskonałości.

– Brak możliwości sprawdzania czy użytkownik wypełnił wszystkie wymagane pola w ankiecie (w każdym razie ja nic takiego nie znalazłem). Jeżeli ktoś myśli o jakimś sensownym wykorzystaniu omawianych ankiet może się to okazać sporą niedogodnością.

– Otrzymany skoroszyt, mówiąc łagodnie, nie jest najłatwiejszy do analizy. W przypadku możliwości wyboru kilku odpowiedzi, wszystkie wybrane wyniki zapisywane są w jednym wierszu (jak widać na rysunku poniżej). Chcąc to później jakoś sensownie zanalizować w Excelu (czy nawet online) nie obejdzie się bez pracy związanej z przygotowaniem tych danych do analizy („tekst jako kolumny” etc.)

Arkusz kalkulacyjny Google - łatwe i wygodne tworzenie ankiet

Pomimo tych uwag pomysł podoba mi się i myślę, że może cieszyć sie popularnością. Zwłaszcza przy założeniu (optymistycznym), że to dopiero początek i że Google rozwinie to nieco. Czas pokaże czy ankiety będą popularne i używane także przez „excelowców”. Sam jestem ciekaw czy ja sięgnę po te usługę w przyszłości. Jeżeli tak, na pewno będziecie jednymi z pierwszych zaproszonych do wypełnienia moich ankiet.

Marcin

 

Podoba Ci się ten wpis ? Oceń mojego bloga w serwisie Blogfrog !

 

{ 5 comments… read them below or add one }

Monique

Funkcja bardzo ciekawa przydała by mi się do projektu, który muszę zrobić w pracy.
Niestety nie mogę znaleźć tej funkcji w dokumentach google.
Pozdrawiam

Lechu

Do autora EXCEL blog jeśli zależy Ci aby respondent odpowiedział na wszystkie zadane w kwestionariuszu pytania, zaznaczasz na etapie tworzenia kwestionariusza pole pytanie wymagane. Jeśli kto nie odpowie na każde z pytań wymaganych to nie będzie miał możliwości przesłania ankiety. Pojawi się komunikat, że musi odpowiedzieć jeszcze na pytania, które pominął.

Do Monique aby wejść w google doc musisz wejść na strone google, następnie na samej górze strony masz przycisk więcej, klikasz i wyświetlają się Ci wszystkie narzędzia google w tym dokumenty (jeśli się nie wyświetlą to klikasz na jeszcze więcej – powinna być taka opcja), klikasz w nie, logujesz się i korzystasz z 4 narzędzi tj. edytora tekstu, arkusz kalkulacyjnego, kwestionariusza ankiety oraz aplikacji do prezentacji.

I to tyle

Pozdrawiam
Leszek

Feandil

Napisz, w jaki sposób wstawia się linki w treść formularza, będę bardzo wdzięczny.

just3

czy da sie zrobic ankiete w formie tabeli tak jak na 1 zdj i w takiej formie przeslac respondentom? czy da sie wkleic w kolumnach obrazy?
chce umiescic w ankiecie 3 loga i mam do nich te same pytania i byloby najlepiej to zrobic w formie tabeli ale nie wiem jak to zrobic w excelu,,,, i zeby dalo sie zaznaczac odpowiedzii,,,

koszmarek

Powiedzmy, że wprowadzanie danych z formularza do skoroszytu jakoś działa. Przy odrobinie wysiłku da się wyciągnąć wszystkie wprowadzone dane i nawet przeprowadzić na nich jakieś obliczenia. Za to brakuje mi możliwości wyświetlenia tych wyników z powrotem na formularzu.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: