Arkusz kalkulacyjny Google – łatwe i wygodne tworzenie ankiet

by Marcin

Jak właśnie przeczytałem na oficjalnym blogu Google oferowana usługa Google Dokumenty rozbudowana została o bardzo ciekawą funkcjonalność. Polega ona na możliwości bardzo szybkiego i prostego tworzenia różnego rodzaju ankiet i formularzy.

Cała radość polega tu jednak na tym, że przygotowane ankiety możesz udostępnić online (lub rozesłać mailem do swoich znajomych), a wszystkie zebrane odpowiedzi w czasie rzeczywistym umieszczane są w Twoim skoroszycie Google Dokumenty. Skąd, oczywiście, możesz wszystko wyeksportować do Excela. Na rysunku poniżej zobaczyć możesz jak wygląda mój skoroszyt z wynikami testowej ankiety. Przykładową ankietę (którą właśnie przygotowałem) możesz zobaczyć tutaj . Wyniki natomiast tutaj.

Arkusz kalkulacyjny Google - łatwe i wygodne tworzenie ankiet

Ankietę możesz dodać przechodząc do zakładki „Share” i zaznaczając opcję „to fill out a form”.

Arkusz kalkulacyjny Google - łatwe i wygodne tworzenie ankiet

Samo tworzenie ankiety (formularza) jest już dziecinnie proste.

Jak już wspomniałem, wszystkie odpowiedzi są błyskawicznie rejestrowane w Twoim skoroszycie online. Oprócz tego, jeżeli korzystasz ze strony startowej Google, możesz sobie tam umieścić przygotowany specjalnie na te „okoliczność” dodatek , który pozwoli Ci na bieżąco obserwować napływające wyniki na swojej stronie startowej. Jeżeli tego Ci mało, możesz zasubskrybować kanał RSS i w ten sposób być powiadamianym o każdej nowej odpowiedzi w ankiecie.

Pomimo, że moje doświadczenie w pracy z ankietami Google sprowadza się do kilkunastu minut (a może właśnie dlatego ?) zauważyłem kilka niedoskonałości.

– Brak możliwości sprawdzania czy użytkownik wypełnił wszystkie wymagane pola w ankiecie (w każdym razie ja nic takiego nie znalazłem). Jeżeli ktoś myśli o jakimś sensownym wykorzystaniu omawianych ankiet może się to okazać sporą niedogodnością.

– Otrzymany skoroszyt, mówiąc łagodnie, nie jest najłatwiejszy do analizy. W przypadku możliwości wyboru kilku odpowiedzi, wszystkie wybrane wyniki zapisywane są w jednym wierszu (jak widać na rysunku poniżej). Chcąc to później jakoś sensownie zanalizować w Excelu (czy nawet online) nie obejdzie się bez pracy związanej z przygotowaniem tych danych do analizy („tekst jako kolumny” etc.)

Arkusz kalkulacyjny Google - łatwe i wygodne tworzenie ankiet

Pomimo tych uwag pomysł podoba mi się i myślę, że może cieszyć sie popularnością. Zwłaszcza przy założeniu (optymistycznym), że to dopiero początek i że Google rozwinie to nieco. Czas pokaże czy ankiety będą popularne i używane także przez „excelowców”. Sam jestem ciekaw czy ja sięgnę po te usługę w przyszłości. Jeżeli tak, na pewno będziecie jednymi z pierwszych zaproszonych do wypełnienia moich ankiet.

Marcin

 

Podoba Ci się ten wpis ? Oceń mojego bloga w serwisie Blogfrog !

 

{ 5 comments… read them below or add one }


Fatal error: Cannot assign by reference to overloaded object in /home/klient.dhosting.pl/antiquus/excelblog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 176