Interaktywna tabelka i formatowanie warunkowe

by Marcin

Korzystając z kilku (raczej prostych) formuł oraz formatowania warunkowego (bez konieczności użycia makr) można w bardzo prosty sposób utworzyć interaktywną tabelkę. Ilość zakładek może być w zasadzie dowolna (o ile oczywiście chce Wam się przygotowywać odpowiednie formuły i warunki dla formatowania warunkowego).

Kilka uwag:

  • Nie korzystam z makr.
  • Dane źródłowe znajdują się w trzech roboczych tabelkach.
  • Odpowiednikiem pustej komórki w tabelce źródłowej powinien być szary obszar w naszej interaktywnej (a powtórzę sobie raz jeszcze …. bo brzmi poważnie i nowocześnie ….. interaktywnej :)) tabelce.

Pierwotnie chciałem, aby dane mogły być prezentowane w różnych formatach (procenty, daty, liczby etc), ale okazuje sie, że formatowanie warunkowe niespecjalnie działa tak jak chcę (nie działa wcale) gdy przychodzi do formatowania liczb. Jedyne co mi przyszlo do głowy w tej sytuacji to skorzystać z formatów niestandardowych, którymi możemy „opisać” zawartość każdej komórki. W ten sposób uda sie jednak „obsłużyć” tylko dwa różne formaty (w moim przykładzie jest to liczba z dwoma miejscami po przecinku oraz procenty), a i możliwość budowania złożonych warunków jest BARDZO ograniczona.

Mógłbym się teraz rozpisać i próbować wyjaśnić jak to wszystko działa, ale …  Nowy Rok za pasem więc „sami widzicie, rozumicie” ….  zachęcam do ściągnięcia przykładu i przestudiowania samemu jak wszystko jest zrobione. Żadnej wielkiej magii tam nie ma.

Załączam plik z przykładem dla Exxcela 2007 i 2003.

Download

Marcin

{ 3 comments… read them below or add one }

zupan

superek proste i przejrzyste- ale jak kazda prostota trudne w opracowaniu. prosze podac jesli to mozliwe jaki obiekt Pan wstawił do przykrycia pola wyboru w formancie?

admin

Witam,

Formant przykryty jest zwykłym prostokątem (Autokształty chyba się to nazywało. W angielskiej wersji Excela 2007 jest to Insert>Shape, u nas pewnie Wstawianie>Kształty). Niestety nie udaje się tego formantu przykryć całkowicie. Jak widać, w momencie klikania w zakładkę, pokazuję sie on na chwilę zdradzając sekret 🙂

Marcin

SzestKam

Efekt pracy jest imponujący. Widać duży wkład pracy i kunszt operatora. Nasuwa mi się pytanie ile razy będzie wykorzystana ta funkcjonalność? Tym bardziej, gdy pojawi się jeszcze więcej danych, to nakład pracy będzie przytłaczający!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: