Jak obliczyć sumę liczb wpisanych w jedną komórkę Excela

by Marcin

Kilka dni temu pisałem o tym, w jaki sposób rozdzielić liczby znajdujące się w jednej komórce Excela. Dzisiaj kontynuacja tematu, czyli formuła pozwalająca obliczyć sumę wszystkich liczb wpisanych do komórki arkusza i oddzielonych od siebie jakimś znakiem.

W zasadzie, bazując na tym co napisałem kilka dni temu we wspomnianym wpisie oraz na moich wcześniejszych tekstach, sam powinieneś bez problemu stworzyć sobie taką formułę. Gdyby jednak BARDZO Ci się nie chciało poniżej przedstawiam gotowe rozwiązanie.

Dla ułatwienia, podobnie jak poprzednim razem, rozbiłem całość na nieco mniejsze części, korzystając z dwóch komórek pomocniczych.

Suma liczba w jednej komórce Excela

Zdefiniowane są one w następujący sposób:

Suma liczba w jednej komórce Excela

Na koniec formuła obliczająca sumę.

=SUMA(JEŻELI(WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&C12))=1;WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(C11;1;SZUKAJ.TEKST("@";PODSTAW(C11;E3;"@";1);1)-1));WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(C11;SZUKAJ.TEKST("@";PODSTAW(C11;E3;"@";WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&C12))-1))+1;SZUKAJ.TEKST("@";PODSTAW(C11;E3;"@";WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&C12))))-SZUKAJ.TEKST("@";PODSTAW(C11;E3;"@";WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&C12))-1))-1))))

Tak, tak – jest to formuła tablicowa (w związku z tym wprowadzasz ją przy pomocy Ctr+Shift+Enter) i będziemy w niej korzystać z  „licznika”  zbudowanego przy pomocy funkcji WIERSZ(). O zastosowaniu funkcji WIERSZ() w formułach tablicowych w takiej właśnie roli pisałem już jakiś czas temu i gdyby okazało się, że z powyższej formuły rozumiesz tyle co nic na pewno powinieneś przeczytać ten wpis.

Jak zwykle zachęcam do krytyki i proponowania własnych rozwiązań.

Marcin

{ 4 comments… read them below or add one }

temp

Wielkie dzięki. Będę analizował i wykorzystywał. Należy poprawić w „Suma pomoc 2” z „D20” na „C12”. Myślałem, że rozdzielenie liczb w komórce to zadanie domowe dla mnie. Cieszę się, że dostałem kompletne rozwiązanie.

Rafał

Witam serdecznie,

Od paru godzin staram sie „rozgryźć” te wszytskie formułki, ale niestety nie do konca mi się udaję. Chciałbym policzyć sumę ciągu liczb wpisanych w jednej komórce oddzielonych od siebie znakiem „+”. Twój sposób po wstawieniu do arkusza tez nie działa – jako sumę podaje mi tylko pierwszą liczbe. Bede bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

Darek

Witam
Niestety mi również zwraca tylko pierwszą liczbę a sprawdziłem różne separatory. Również będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

tom158

można trochę dookoła to zrobić, wklejając ciąg liczb do worda i zamienić znak „+” na „^p”

Leave a Comment

Previous post:

Next post: