Jaki typ wykresu wybrać ? Nowe narzędzie online.

by Marcin

Dobra informacja dla wszystkich mających problemy z wyborem odpowiedniego wykresu do prezentacji danych. Od kilku dni, przynajmniej dla niektórych z Was, pomocne może okazać się nowe, darmowe narzędzie online dostępne na stronie www.chartchooser.com.

Jaki typ wykresu wybrać ? Nowe narzędzie online.

Jak piszą autorzy (których stronę http://www.juiceanalytics.com wszystkim polecam), narzędzie ma pomóc w znalezieniu odpowiedzieć na dwa pytania jakie często zadaje sobie wielu użytkowników Excela:

1. Jakiego typu wykresu powinienem użyć, aby najlepiej zaprezentować swoje dane ?

2. W jaki sposób przygotować dobrze wyglądające wykresy ?

W odpowiedzi na pierwsze pytanie pomaga „wybieraczka” wykresów, podsuwająca odpowiedni wykres w zależności od tego, co chcesz na wykresie pokazać. Odpowiedzi na drugie pytanie mają prawdopodobnie udzielać przygotowane szablony, które możesz ściągnąć na swój komputer (przykład szablonu poniżej).

Jaki typ wykresu wybrać ? Nowe narzędzie online.

Warto także podkreślić, że w zamyśle autorów narzędzie nie służy zasadniczo do tworzenia „bajeranckich” wykresów (które, poza faktem, że ładnie wyglądają, często nie mają żadnej wartości informacyjnej) . Jak sami piszą, starali się oni, aby wykresy były zarówno ładne, jak i funkcjonalne (czyli, aby informowały).

Sposób użycia narzędzia jest banalnie prosty. Wszystko co musisz zrobić to wybrać „zaptaszkować” jaki rodzaj zależności chcesz pokazać na wykresie, a następnie, z dostępnej puli wykresów, wybrać ten, który Cię interesuje. W ostatnim kroku masz możliwość ściągnięcia szablonu wykresu w postaci pliku Excela lub Power Pointa. W tej chwili dostępnych jest 17 różnych form prezentacji danych (oprócz wykresów są to także odpowiednio sformatowane tabele).

Przyznam, że idea podoba mi się wstępnie. Sposób wykonania także. Nie jest to może narzędzie, z którego ja osobiście bym często korzystał, ale myślę, że grupa osób zainteresowanych może być całkiem spora. Ponieważ nie miałem jeszcze okazji (czytaj: czasu) przyjrzeć się całości naprawdę dokładnie, póki co tylko kilka słów podsumowania „na szybko”.

  • Narzędzie jest bardzo miłe w użytkowaniu i atrakcyjne wizualnie.
  • Przygotowane szablony pokazują szybko jak przygotować tabele z danymi dla wykresów. W przypadku bardziej skomplikowanych wykresów może to być całkiem przydatne.
  • Przygotowane i proponowane wykresy są bardzo dobrą alternatywą dla domyślnych ustawień wykresów w programie Excelu. Jest to na pewno o wiele lepszy wzorzec do naśladowania niż domyślne wykresy programu. Usunięto z nich wiele rozpraszających elementów, a także dobrano odpowiednie schematy kolorystyczne (chociaż muszę przyznać, że osobiście niektóre propozycje uważam za zbytnio „bijące po oczach”). Wydrukowałem sobie kontrolnie kilka wykresów w odcieniach szarości i nawet wtedy przedstawiane dane dają się łatwo odróżnić i odseparować.
  • Wydaje mi sie, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą mieć problemy z dostosowaniem, przynajmniej niektórych, wykresów do swoich potrzeb oraz z rozumieniem zasady ich działania.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: