Każda litera (znak) w osobnej komórce

by Marcin

Jedna litera w jednej komórce

Dzisiejsze zadanie to rozbicie tekstu znajdującego się w jednej komórce, w taki sposób, aby każda litera znalazła się w osobnej komórce skoroszytu.

W poziomie

Załóżmy, że w komórce B7 masz wpisane „Marcin”. Do komórki, w której chcesz mieć pierwszą literę (w moim przypadku C8) wprowadź formułę

=FRAGMENT.TEKSTU($B$7;NR.KOLUMNY()-2;1)

I przeciągnij na prawo.

Jedna litera w jednej komórce

Jeżeli zaczynasz w innej kolumnie niż kolumna „C” musisz odpowiednio skorygować formułę. Drugi parametr funkcji FRAGMENT. TEKSTU powinien być zawsze równy 1 (bo tyle właśnie znaków chcesz pobrać z oryginalnego tekstu). Jeżeli więc pierwszą literę będziesz chciał mieć w kolumnie E, zamiast „NR.KOLUMNY()-2” powinieneś użyć „NR.KOLUMNY()-4”.

Cały problem możesz także rozwiązać przy pomocy formuły tablicowej. Zrobiłem tak w drugim przykładzie dla tekstu „Excel Blog” (w moim skoroszycie, w komórce B10).

Wystarczy, że wybierzesz komórki C12:L12 (tyle komórek ile jest znaków w tekście) i użyjesz formuły tablicowej:

{=FRAGMENT.TEKSTU($B$10;NR.KOLUMNY(ADR.POŚR(„1:”&DŁ($B$10)));1)}

W pionie

Jeżeli, zamiast w poziomie, chciałbyś umieszczać napisy w pionie możesz zastosować te same formuły z jedną, drobną zmianą. Wszystko co musisz zrobić to zamienić funkcję NR.KOLUMNY() na funkcje WIERSZ(). Formuły będą więc wyglądały odpowiednio:

=FRAGMENT.TEKSTU($B$7;WIERSZ()-13;1)

oraz formuła tablicowa

{=FRAGMENT.TEKSTU($B$10;WIERSZ(ADR.POŚR(„1:”&DŁ($B$10)));1)}

Download

{ 9 comments… read them below or add one }

roniek

Czesc! Prowadzisz bardzo ciekawy blog. Rowniez jestem nieskrepowanym fanem excela i zrobilem w nim pare ciekawych rzeczy. Mam do Ciebie jednak inne pytanie – robiles moze papier na Excel Experta, ktory sygnowany jest przez Microsoft? Szukam kogos, kto wie cos na ten temat, gdyz chce sie do tego przygotowac. Bede wdzieczny za odpowiedz na maila=)

Marcin

Miło, że podoba Ci się mój blog. Odpowiadając jednak na Twoje pytanie. Jak już pewnie wiesz część odpowiedzi przesłałem Ci na maila. Reszta, która może zainteresować także innych, poniżej.

Co do samego egzaminu to jeżeli planujesz zdać go na poziomie podstawowym – to jest to według mnie sprawa prosta. W przypadku egzaminu na poziome expert (do którego sie przygotowywałem) to zasadniczo też nie jest to jakoś straszliwie trudne jednak z całą pewnością wymaga przygotowań.

Przede wszystkim nawet jeżeli czujesz sie biegły z Excela to na pewno nie jest tak, że używasz w Excelu wszystkiego. Możesz na przykład świetnie pisać formuły, budować tabele przestawne etc, ale nie używać na co dzień opcji importu, czy czegokolwiek innego. Egzamin niestety sprawdza wszystko więc warto przeczytać dokładnie wymagania i przypomnieć sobie to i owo. Druga sprawa, że egzamin jest dosyć …. „formalny”. To znaczy akceptuje tylko pewne (określone wcześniej przez autorów) drogi rozwiązania problemu. Jak wiesz w Excelu pewne czynności można wykonać na wiele sposobów. Aplikacja egzaminu czasami akceptuje tylko pewne „wybrane” sposoby. Jest pod tym względem niezbyt elastyczna. Dlatego, jeżeli myślisz o egzaminie poważnie sugeruję:

– sprawdz czy jest już może dostępny egzamin z Excela 2007. Ostatnio, gdy się tym interesowałem, dostępny był0 tylko coś co sie nazywało +pre-test”.

– zajrzyj na strony measureup.com, certiport.com, transcender.com. Oferują tak zestawy przykładowy testów, które ze swojej strony bym polecił. Kosztują oczywiście swoje, ale pozwalają „oswoić” się ze sposobem przeprowadzania egzaminu, i co ważne sprawdzić sie w takich quasi-egzaminacyjnych warunkach. Jedna uwaga – kupowałem testy transcender i measureup i wiem, że są problemy z ich uruchamianiem na polskich windowsach (albo ja taki pechowy jestem). Czasami (w przypadku measureup), pomaga zmiana ustawień językowych windowsa na US), czasami niewiele pomaga (testy Transcender odpalałem na komputerze żony, na którym jest windows w wersji angielskiej).

– egzamin w wersji podstawowej dostępny był w języku polskim. Nie wiem jak to wygląda w wersji Expert, ale mam wrażenie, że byłbyś skazany na wersje angielską. Problemem jest wtedy przetrenowanie sobie np. angielskich nazw funkcji, których będziesz musiał używać.

Tyle póki co. Jak masz jakies dalsze pytania – czekam.

Marcin

Roman Torkowski

Gdzie można znaleźć tłumaczenie funkcji z j. angielskiego?

Darek

Witam

Mam pytanie czy można a jeśli można, to w jaki sposób zamienić w excelu date na ciąg liczb np.
2009-05-15 na 15052009
Będę wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
Darek

armal84

Darek:
najpierw używamy funkcji ROK, MIESIĄC i DZIEŃ, aby otrzymać poszczególne ciagi liczb, tj. odpowiednio: 2010, 5, 15. Później łącząc teksty w odpowiedniej kolejności otrzymujemy 1552010.
Jednak, aby otrzymać 15052010, zamiast funkcji MIESIĄC, należy złożyć funkcje następująco:
JEŻELI(DŁ(MIESIĄC(A7))=2;MIESIĄC(A7);”0″&MIESIĄC(A7)), gdzie komórka A7 zawiera Twoją datę – to pozwoli otrzymać 0 przed miesiącami składającymi się tylko z jednej cyfry.
Mam nadzieję, że dość jasno to objaśniłem 🙂
Pozdrawiam.

bartlomiej.grzeskowiak

Hej,
siedzie w pracy i od 2 tygodni analizuje Twoje przykłady i chyba w końcu coś już zrozumiałem ;]
Twoją formułe {=FRAGMENT.TEKSTU($B$10;NR.KOLUMNY(ADR.POŚR(„1:”&DŁ($B$10)));1)} pozwoliłem sobie troszkę uprościć tj. {=FRAGMENT.TEKSTU($B$10;NR.KOLUMNY(1:6);1)} i działa.

Pozdrawiam
Bartek
PS
BARDZO CIEKAWY BLOG Z BARDZO CIEKAWYMI PRZYPADKAMI

Jasiek

Mam pewien problem z „porządkowaniem” danych. Plik składa się z 14000 linii o przykładowej treści (wycinek przykładowych linii):
009-03364Z
020-0024X-
050-1441
023-02163W.
To co chciałbym zrobić usunąć wszelkie znaki po kodzie składającym się z cyfr, a myślnik zamienić na kropkę np.
przed: 020-0024X-
po: 020.0024

Prawie udało mi się to zrobić programując makro funkcjami zamień, np. zamień „X” na „” (na nic:)), jednak nie mogę w ten sposób usunąć np. „-” z końca podanego wyżej kodu. Jeżeli wybiorę funkcje zamień „-” na „nic” to stracę również myślnik znajdujący się w kodzie po 3 syfrach (020-…..), który na końcu zamieniałem na kropki.
Czy znacie jakiś sposób jak to ugryźć?
Do głowy przyszło mi takie rozwiązanie: usunąć wszystkie znaki niebędące cyframi, a później jakąś funkcją wstawić „kropkę” po 3 znaku w każdej linii. Nie wiem tylko jaką formułą zaatakować ten problem:).

Może masz jakiś pomysł?
Dzięki
Jasiek

Przemek

Witam,
Mam problem może banalny ale bardzo mi potrzebne do pracy,
chodzi o to aby napisać formułę, która z tekstu w komórce na przykład: Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Jan Kowalski będzie filtrowała w osobnej komórce Pierwsze litery z każdego wyrazu. Kiedyś coś takiego robiłem ale już nie wiem jak i walczę z tym. Proszę o pomoc

Asia

Witam,
Bardzo ładny blog Panie Marcinie. Czy mógłby mi Pan pomóc stworzyć coś w tym stylu dla umowy w której wszystkie dane są zmienne, bardzo ułatwiłoby mi gdybym mogła tu wstawić załącznik… Umowa posiada „kratki” na wszystko tzn. każda litera musi być w oddzielnej kratce. Umowa wystawiana jest za każdym razem na inną osobę i chodzi o to żeby można te dane wpisywać do Excela aby odpowiednio „zaciągały się” do umowy, którą można skonwertować do PDF i wydrukować. Mamy tak już zrobione pełnomocnictwo na zasadzie korespondencji seryjnej tylko tam nie ma kłopotu ponieważ nie ma „kratek” na każdą literę oddzielnie. Jakby Pan mógł odpisać mi na maila to będę mogła to przedstawić w załączniku, opisał Pan tu wszystko krok po kroku, próbowałam to zrobić ale w ogóle mi nie wychodzi.
Pozdrawiam.

Leave a Comment

Previous post:

Next post: