Problem kilku wierszy w komórce Excela (Alt+Enter)

by admin

Pracując z Excelem, od czasu do czasu, dzielisz prawdopodobnie jeden długi ciąg tekstowy, znajdujący sie w komórce Excela, na kilka wierszy. Nowy wiersz rozpoczynasz wtedy przy pomocy kombinacji klawiszy ALT+ENTER.

Krótki filmik poniżej pokazuje dokładnie o czym piszę. Oczywiście w przypadku  „kilku wierszy” do nowej linii przechodziłem uzywając wspomnianej kombinacji Alt+Enter.
Dzielenie wiersza w komórce Excela przy pomocy Alt+Enter

Zdarzają sie jednak sytuacje kiedy taki podział tekstu staje się bardzo niepożądany i chcielibyśmy, aby w komórce znalazł się ciąg niepodzielony.

Oczywistym rozwiązaniem wydaje się tu być odnalezienie wszystkich znaków podziału linii i usunięcie ich (lub zastąpienie ich np. spacjami.)

Excel - usuwanie znaków łamania wiersza

Pytanie tylko co wpisać w pole znajdź ? Kod Ascii znaku przejścia do nowej linii to „010”, ale próba wpisania „10” w pole znajdź kończy się tym, że Excel zaczyna poszukiwać ciągu tekstowego „10”, a nie znaku przejścia do nowej linii. Rozwiązanie jest całkiem banalne (pod warunkiem, że się o nim wie).

Chcąc osiągnąć zamierzony efekt musisz przytrzymac klawisz ALT i następnie wystukać na klawiaturze numerycznej 010. W polu „Znajdź” powinien pojawić się znak wyglądający jak kropka (prawdopodobnie będzie on sobie także pomrugiwał wesoło) .

Excel - Znajdź i zamień

Pole  „Zamień na” możesz pozostawić puste lub wtawić tam sobie spację. Po dokonaniu zamiany, tekst, który podzielony był na kilka wierszy stanie się jednym wierszem. Dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Całą operację możesz zobaczyć na filmiku poniżej.

Excel - usuwanie znaku nowej linii

Oczywiście cały „trick” polega tu właśnie na umiejętnym wpisaniu kodu znaku nowego wiersza. Jeżeli wiesz jak to zrobić możesz pokusić się o dokonanie zamiany także w inny sposób, chociażby korzystając z opcji ‚Tekst jako kolumny”, która umożliwi Ci wyseparowanie każdego wiersza do oddzielnej komórki Excela. Zachęcam do eksperymentów.

Marcin

{ 29 comments… read them below or add one }

foxcatalyst

Tak tylko dla estetyki wpisu – niepożądany piszemy przez „ż”.

Marcin

@foxcatalyst

No po prostu WSTYD! Właśnie sie z tej okazji porządnie pacnąłem w głowę.

Bardzo dziekuję za zwrócenie uwagi. Błąd poprawiony.

Marcin

Piotrek

Mam inny problem. Chciałbym taką operację wykonać w odwrotną stronę. Mam parę parametrów i chciałbym je połączyć w jedno pole (każdy komentarz w osobnej linijce w komórce).

Jacek

Można też zastosować formułę OCZYŚĆ, która usuwa wszystkie niedrukowalne znaki. Ale nie pozwala wstawić w ich miejsce spacji, co stanowi pewien problem.

@Piotrek
To bardzo łatwe – jeżeli chcesz dane z kilku kolumn przerzucić do jednej kolumny, każda zawartość w innej linii, to np. dla danych z kolumn A1, B1 i C1 będzie to wyglądać tak:
=A1&ZNAK(10)&B1&ZNAK(10)&C1
Oczywiście, aby tekst wyświetlał się zgodnie z oczekiwaniami – musi być włączone zawijanie tekstu w danej komórce.

Piotrek

Jacek,

dzięki za odpowiedź. Formuła działa bez zarzutu.

zdzisław

powiedzcie mi w jaki sposób mam połączyć ze sobą cyfry(liczby) w jednej komórce spośród 200-250 wchodzących na jeden wiersz.
np. w kolejnych komórkach mam: 1 0 0 0 1 1 1 0 0 0 0 1 1 0 1 0 itd. a chcę je mieć w jednej komórce

Rafał

Tylko należy pamiętać że lewy Alt na prawym w większości przypadków nie wychodzi 🙂

Darjab

a jak to: =A1&ZNAK(10)&B1&ZNAK(10)&C1 zastosować w funkcji:
=JEŻELI(H4<7; "=A4&ZNAK(10)"; "")=JEŻELI(H5<7; "=A5&ZNAK(10)"; "q")
nie działa aby wyświetlić instrukcje warunkowe w jednej komórce.
Jak to zapisać aby dwa wyniki byty widoczne w jednej komórce excel/openoffice?

Iwona

Czy wiecie może, jak automatycznie połączyć tekst w komentarzu z komórką?

WW

Próbuję usunąć łamanie wierszy ale metoda nie działa, tzn. pojawia mi się migocząca kropeczka, ale dostaję monit że excel nie może odnaleźć odpowiedników..

NBK

Świetny wpis!
Wszystko działa jak należy!
Mam jednak pytanie, czy można wykonać operację odwrotną do opisanej powyżej?
Czyli mamy kilka osobnych komórek danych i chcemy umieścić wszystkie w jednej?

NBK

@Jacek
A istnieje możliwość przeniesienia tych wartości?
Nie mogę przechowywać tych wartości w taki sposób więc użycie formuły odpada. Potrzebuje rozwiązania odwrotnego do zaprezentowanego we wpisie.
pzdr

Bakijaka

Mistrzu,

Zamieniałem entery w notatniku co przy 1500 wierszy zajmowało około 2 godzin (trzeba zamieniać max po 100 wierszy, inaczej notatnik się przytka). WIELKIE DZIĘKI!

Excelozom

Fajne filmy ciekaw jestem jakiego programu użyłeś aby je tak wstawić bo wyglądają profesjonalnie, jedyne co brakuje to przycisku „pauza”.

Benek

Wielkie dzięki Marcinie!
Uratowałeś swoją pracą co najmniej 3h mojego cennego czasu.

isel

Rany, ile ja się naklikałam, by to pozamieniać … DZIĘKI WIELKIE!!

Tomasz

Musze powiedzieć : JESTEŚ WIELKI.
Wszystko działa jak powinno. Niektóre sprawy są tak proste i oczywiste, że człowiek najdłużej ich szuka 🙂

Jeszcze raz WIELKIE dzięki.

Abi

Do Darjab

Trochę przekombinowałeś. Formuła powinna być taka:
=JEŻELI(H4<7; A4&ZNAK(10);JEŻELI(H5<7; A5&ZNAK(10); "q"))

gosai

Hey, chciałabym się spytac czy mogę wybrac tylko wybrane przeze mnie wartości w niektórych komórkach excela 2003 w danej kolumnie. Chciałabym to następnie tak skopiowac abym miała wartości ze wszytstkich kolumn w danym wierszu. Pozdrawiam:0)

Michał

Rzeczywiście Twoje rozwiązanie Alt+”010″ działa:) Ale tak, jak napisałeś – „010” należy wpisać na klawiaturze numerycznej. Lecz co w przypadku np. laptopów, w których niestety nie zawsze znajduje się klawiatura numeryczna? Czy da się jakoś wpisać znak przejścia do nowej linii bez klawiatury numerycznej? Pozdrawiam:)

MiG

Faktycznie twoje rozwiązanie Marcinie, z wpisywaniem znaku jest wygodniejsze.
Osobiście jak miałem podobny problem to usuwałem znaki za pomocą opcji Znajdź, zaznaczałem znak niedrukowalny skopiowany z komórki i wklejałem do okienka Znajdź.

darpiotr

A czy można przenieść wiersze z jednej komórki (zrobione za pomocą ALT+ENTER) do kilku komórek (każdy wiersz do osobnej komórki)?

Ania

Drobne sprostowanie znak powrotu karetki – przejścia do nowej linijki to właściwie dwa znaki heksadecymalne (zero-D-zero-A):
0D0A czyli -Znak(13)&Znak(10)

Schuvi

Ja mam taki problem.
Mam Komorki A1,A2,A3,A4,A5. A1 to glowna i dopoki jest pusta to w pozostalych nic nie da sie wpisac. =$A10″” wkleilem w „kontrola poprawności danych” i powielilem. Wszystko dziala.
Natomiast gdy kasuje wpis w komorce A1 to pozostale nadaj sa wypelnione a chcialbym by sie czyscily samoczynnie gdy ja czyszcze A1. Co mam zrobic. Osiagne to tylko przez Makro? Czy moge jakas regule dodac.
DZieki z gory i pozdrawiam

beata

super, bardzo wielkie DZIĘKUJĘ

pablo

Dziękuję, pomocna i przydatna porada.

Piotr

Rewelacja, dokładnie to czego szukałem.

Pozdrawiam.

oleg

Należy zaznaczyć, że chodzi o lewy „alt”.

Anna

Dzięki wielkie! Porada bardzo, bardzo przydatna! Pozdrawiam 🙂

Leave a Comment

Previous post:

Next post: