Problem kilku wierszy w komórce Excela (Alt+Enter)

by admin

Pracując z Excelem, od czasu do czasu, dzielisz prawdopodobnie jeden długi ciąg tekstowy, znajdujący sie w komórce Excela, na kilka wierszy. Nowy wiersz rozpoczynasz wtedy przy pomocy kombinacji klawiszy ALT+ENTER.

Krótki filmik poniżej pokazuje dokładnie o czym piszę. Oczywiście w przypadku  „kilku wierszy” do nowej linii przechodziłem uzywając wspomnianej kombinacji Alt+Enter.
Dzielenie wiersza w komórce Excela przy pomocy Alt+Enter

Zdarzają sie jednak sytuacje kiedy taki podział tekstu staje się bardzo niepożądany i chcielibyśmy, aby w komórce znalazł się ciąg niepodzielony.

Oczywistym rozwiązaniem wydaje się tu być odnalezienie wszystkich znaków podziału linii i usunięcie ich (lub zastąpienie ich np. spacjami.)

Excel - usuwanie znaków łamania wiersza

Pytanie tylko co wpisać w pole znajdź ? Kod Ascii znaku przejścia do nowej linii to „010”, ale próba wpisania „10” w pole znajdź kończy się tym, że Excel zaczyna poszukiwać ciągu tekstowego „10”, a nie znaku przejścia do nowej linii. Rozwiązanie jest całkiem banalne (pod warunkiem, że się o nim wie).

Chcąc osiągnąć zamierzony efekt musisz przytrzymac klawisz ALT i następnie wystukać na klawiaturze numerycznej 010. W polu „Znajdź” powinien pojawić się znak wyglądający jak kropka (prawdopodobnie będzie on sobie także pomrugiwał wesoło) .

Excel - Znajdź i zamień

Pole  „Zamień na” możesz pozostawić puste lub wtawić tam sobie spację. Po dokonaniu zamiany, tekst, który podzielony był na kilka wierszy stanie się jednym wierszem. Dokładnie tak, jak tego oczekujemy. Całą operację możesz zobaczyć na filmiku poniżej.

Excel - usuwanie znaku nowej linii

Oczywiście cały „trick” polega tu właśnie na umiejętnym wpisaniu kodu znaku nowego wiersza. Jeżeli wiesz jak to zrobić możesz pokusić się o dokonanie zamiany także w inny sposób, chociażby korzystając z opcji ‚Tekst jako kolumny”, która umożliwi Ci wyseparowanie każdego wiersza do oddzielnej komórki Excela. Zachęcam do eksperymentów.

Marcin

{ 26 comments… read them below or add one }


Fatal error: Cannot assign by reference to overloaded object in /home/klient.dhosting.pl/antiquus/excelblog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_182/lib/classes/comments.php on line 176