Kwota słownie bez VBA (tylko przy wykorzystaniu funkcji Excela)

by Marcin

Kwota słownie bez VBA (tylko przy wykorzystaniu funkcji Excela)Jedną z często poszukiwanych, dodatkowych, funkcjonalności Excela jest możliwość zamiany kwoty wyrażonej liczbowo na tę samą kwotę zapisaną słownie.

Jedno z możliwych rozwiązań to napisanie odpowiedniego makra. W sieci dostępnych jest przynajmniej kilka tego rodzaju rozwiązań (dla spokoju sumienia i zaspokojenia ambicji wkrótce opublikuję na blogu kolejne) .

Co zrobić jednak w przypadku kiedy, z jakiegokolwiek powodu, nie możesz skorzystać z makr ? Potrzebne jest rozwiązanie, które zadziała tylko w oparciu o wbudowane w Excela funkcje. Zabrałem się więc do roboty i dzisiaj przedstawiam Wam wynik mojej pracy.

Ograniczenia:

Największą liczbą, którą możesz zamienić kwotę słownie przy pomocy mojego arkusza to 999 999 999 999,99. Nic nie stoi co prawda na przeszkodzie, aby dodać funkcje obsługujące jeszcze większe liczby, ale póki co nie znalazłem w sobie dość motywacji.

Co możesz z plikiem zrobić, a czego powinieneś unikać:

Skoroszyt udostępniam na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Polska. W każdym razie wydaje mi sie, że ta licencja najlepiej określa to na co pozwalam i na co nie.

W skrócie można powiedzieć, że skoroszyt z moim rozwiązaniem możesz zupełnie nieodpłatnie używać, kopiować, udostępniać etc., wszystko pod warunkiem uznania mojego autorstwa. Jeżeli więc chcesz udostępnić plik na swojej stronie – nie ma problemu. Napisz jednak kto jest autorem.

Odpowiedzialność:

Starałem się dokładnie przetestować wszystkie wykorzystywane formuły i wydaje mi się, że wszystko działa tak jak powinno. Nie mogę (i nie chcę) ponosić jednak odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy w skoroszycie oraz potencjalne (Twoje) straty, frustracje, złorzeczenia i żale związane z jego działaniem.

Używasz wszystkiego na swoje własne ryzyko !

Podziękowania:

Chciałem serdecznie podziękować Bodkowi (zainteresowany będzie wiedział, że to o niego chodzi) za cenne uwagi oraz pomoc przy testowaniu całości.

Sposób użycia:

Wszystko co musisz zrobić, aby skorzystać z przygotowanych przeze mnie funkcji w swoim skoroszycie to przede wszystkim skopiować arkusz „Excelblog.pl – Kwoty słownie” do swojego skoroszytu (w zasadzie NIE MUSISZ tego robić, ale BARDZO ułatwi Ci to pracę).

Przede wszystkim otwórz swój skoroszyt, w którym chcesz mieć liczby zapisane słownie.
Skopiuj do niego mój arkusz „Excelblog.pl – Kwoty słownie” (prawy przycisk myszy na odpowiedniej zakładce i wybór odpowiedniej pozycji z menu podręcznego).

Kwoty słownie bez VBA

Pamiętaj, aby zaptaszkować „Utwórz kopię”.

Kwota słownie bez VBA

Po skopiowaniu arkusza do swojego skoroszytu możesz zamknąć mój plik – nie będziesz go już potrzebował. Wszystko co potrzebne masz już w swoim skoroszycie.

Mój arkusz przygotowany jest domyślnie do „obsłużenia” trzech różnych kwot. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby było ich więcej. Wszystko co musisz zrobić to skopiować wiersze 1:12 (lub 15:26 ) i wstawić poniżej potrzebną ilość razy.

Masz teraz kwotę, którą chcesz zapisać słownie. Wszystko co musisz zrobić to przejść do arkusza „Excelblog.pl – Kwoty słownie” i komórkę z miejscem na kwotę (B3, B17 etc) podlinkować do komórki z odpowiednią liczbą w swoim skoroszycie. W moim przykładzie do komórki B3 wstawiłem po prostu „=’Przykład zastosowania’!D16″.

Po takim zabiegu w komórce B3 mojego arkusza „obliczeniowego” pojawi się Twoja kwota, która zostanie automatycznie „przetłumaczona” na zapis słowny. Teraz możesz już w dowolną komórkę swojego arkusza wpisać „=slownie”, aby jako wynik otrzymać kwotę zapisaną słownie.

UWAGA:

Zastosowana nazwa „słownie” działa to tylko z pierwszą kwotą. Dla pozostałych
kwot (jeżeli masz ich więcej niż jedną) musisz odpowiednio nazwać komórki (z kwotą zapisaną słownie) w moim arkuszu „obliczeniowym” lub w swoim arkuszu wstawić link do odpowiedniej komórki.

Zwróć także uwagę, że możesz wybrać jedną z trzech wersji „wyglądu” zapisu słownego.

Przygotowałem dla Was krótki filmik (1,2 MB) w formacie .AVi pokazujący w jaki sposób skopiować mój arkusz oraz odpowiednio przygotować wszystko do działania. Filmik jest niestety bez komentarza, mam jednak nadzieję, że nawet w „niemej” wersji może okazać się przydatny. Jeżeli nie – cóż, skasujcie go po prostu i NIKOMU nie pokazujcie .

[hidepost]

Download

[/hidepost]
Mam nadzieję, że mój skoroszyt będzie dla Ciebie użyteczny. Jeżeli tak – bardzo proszę o kilka słów komentarza.

Oczywiście jeżeli odkryjesz jakieś błędy, lub chciałbyś po prostu coś zasugerować także zachęcam do kontaktu.

Marcin

{ 96 comments… read them below or add one }

Adam

Gustku,

dran z Ciebie!

sebulator

extra !!!!!!!!!! thx

janetap

jestem pod ogromnym wrażeniem!! super!!

Splawik_pl

szacun :)
pracowityś człowieku :)

szubierajski21

świetna rzecz

talarinho

dziekuje bardzo !!!! moja faktura jest teraz kompletna :)

czeczot

Witam, człowieku – JESTEŚ WIELKI !!! Pozdrawiam

remek

w którym miejscu mozna pobrać plik z formuła „słownie”?

lorak

dziękuję :)

Bocors

Dziękuję, twoja pomoc mi się bardzo przydała :D

X-Press

Plik świetny, sam niedawno skończyłem swój arkusz kwota słownie bez użycia VBA, ale poległem w pewnej szczególnej sytuacji. Twój arkusz jest SUPER. Jestem ciekaw rozwiązań które zastosowałeś. Może powiedział byś coś więcej na maila o tym pliku?

Kluska

link do filmiku nie działa

ant

a gdzie jest ten arkusz bo go nie widzę

toja

Człowieku, jesteś wielki. Moja znajomość excela opiera się tylko na prostych formułach. Bardzo ułatwiłeś mi życie…

anisara

Super!!! Bardzo ułatwiłeś mi pracę. THX :)

mk321

Dobra praca. Coś z makr chyba w tym jest (przynajmniej tak informuje OpenOffice), ale ukryty, już tylko w arkuszu. Nie trzeba tworzyć makr samemu czy kopiować kodu jak w podobnych rozwiązaniach (z VBA).

Co do licencji, to ta CC-BY pozwala tworzyć utwory zależne, czyli nie wiem po co zabezpieczone formuły przed edycją (zwłaszcza, że nie problem je odbezpieczyć).

@ant: trzeba się najpierw zarejestrować aby widzieć pliki do pobrania (będzie w tym miejscu gdzie logo „zarejestruj się”). Sam na początku tego nie zauważyłem (mogłaby być jaśniejsza informacja o tej konieczności ;) ).

@X-Press: ale w pliku wszystko widać. Wystarczy kliknąć na komórkę i widać formuły. Więcej kodowania niż by się mogło wydawać.

Jeszcze raz dziękuję za udostępnienie i pozdrawiam.

TOMASZ JAKUBCZAK

Witam Państwa

Interesuje mnie rozszerzenie mojej wiedzy na temat excela i vba. Chciałbym nawiązać kontakt z kimś kto mógłby mi pomóc w rozwiązaniu paru problemów w mojej bazie danych.

Jeśli to możliwe, to proszę o kontakt na maila lub tel: 660-043-170

Pozdrowienia
Tomasz Jakubczak

Mizer

nagminnie poszukiwalem czegos takiego jak zautomatyzować kwotę na słownie,
i znalazłem dodatek do exela który po wpisaniu =SLOWNIE(komrka_ktarąchcemy) daje nam slownie dziala bez problemu każda kwotę jaką podamy

Arek

Gdzie jest link ze skoroszytem??

Tom

Gdzie jest link ze skoroszytem

admin

Link ze skoroszytem dostępny jest po zalogowaniu

ziya

Dziekuję :-)))))

m227

Świetna robota. Możesz dodać też link do mojego rozwiązania. Nie jest szczególnie nowatorskie, ale jakby ma szerze spektrum działania: http://e-storm.pl/slownie . Pozdrawiam.

gurmond

Szacunek za dokonanie. Pozdrawiam z nadzieją, że jeszcze skorzystam z Twojej wiedzy.

guaviareto2

Dzięki za to narzędzie – proste a skuteczne!

dzieju

Bardzo przydatne. Dziękuję

zbigniew

piknie działa na OpenOffice 3.2 v linux(!)

dzięki, świetna robota

mike_05

można też użyć zagnieżdżonej formuły:

=PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(PODSTAW(Q2;5;”pięć*”);0;”zero*”);9;”dziewięć*”);8;”osiem*”);7;”siedem*”);6;”sześć*”);4;”cztery*”);3;”trzy*”);2;”dwa*”);2;”dwa*”);1;”jeden*”)

wynik będzie wyglądał tak:

dwa*sześć*zero*

formant ostatnio coraz szerzej stosowany, grosze można sobie rozbudować

pozdrawiam

Rysiek_tbs

Dziękuję. Świetna sprawa.

gafa

dzięki, ułatwiło mi pracę

jota

Dziękuję bardzo ;) to jest genialne ;)

Aga743

WIELKIE WIELKIE DZIĘKI – REWELACJA!!!

umetoo

No i gitara – hula jak złoto ;)
Już się sam zabrałem za pisanie formuł, ale z wujkiem Google poszło jednak szybciej ;-)

Thanks!

Magda

Dziękuję pięknie, fantastyczna rzecz. Odwaliłeś kawał dobrej roboty!

Dropsiaty

Wielkie dzięki!!! Tego potrzebowałem ;D Jesteś wielki ;)

jaspers

Link do filmiku nie działa, tak jak ktoś już napisał

Huanita

Jak dla mnie bomba! Dzięki wielkie! I chylę czoła przed wiedzą Excelową.
Dołączam do przedówców, że link do filmiku nie działa.

Wafel

Czy istnieje wersja po angielsku??
Świetna robota, pozdrawiam, Mariusz

K

whooooaaaa, awesome! super. dzięki wielkie! przy 150 umowach do przygotowania miesięcznie będzie to ogromne ułatwienie!

Ewa

Korzystałam już z tej opcji Twojego autorstwa, a dopiero teraz weszłam na Twoją stronę. Jest super. I dopiero przed chwilą sprawdziłam, że rzeczywiście szesnaście to szestnaście, muszę ściągnąć poprawiony plik. Jednakże napisałam do Ciebie list z moim pytaniem. Chcę to wykorzystywać do dokumentu (KP, KW), który zostawiam w arkuszu, żeby w jednym miejscu były kopie wystawionych wcześniej dokumentów kasowych. Poszłam więc dalej z wykorzystaniem tej opcji i zapragnęłam ją mieć w każdym dokumencie pod spodem w ukrytych komórkach, żeby sobie już tam były. Czyli wystawiam KP w tym samym skoroszycie dużo razy, chcę sobie od razu je przygotować z kolejną numeracją, i wystawione już zostawiać w spokoju. Czyli przydałoby się to do każdego dokumentu osobno. I działa!!! Super, ale z „dziewięćset” robi się „dziewięcset”. I ponieważ jestem perfekcjonistką, chciałam to jakoś przeskoczyć, ale nie umiem :) Pewnie ze mnie głuptas, ale poprosiłam w mailu o pomoc. Ale KWOTA SŁOWNIE jest powalająca.

owansan

Jak obejrzeć Twój filmik? Może udostępnisz go bez zakładania konta na humyo.com? Bez dodatkowych wskazówek nie potrafię wybrać jednej z trzech wersji kwoty słownie, nie umiem też wykorzystać pozostałych kwot, ponieważ nie wiem, jak je nazwać. Reszta działa super. Pozdrawiam, owansan

drumknott

Mam takie pytanko, a jak zmienić treść komunikatu, gdy kwota nie jest wpisana.
Obecnie jest to „w polu z kwotą nie znajduje się liczba”?)

Piotrek
zajo

Super. Dobra robota! Dzięki za udostępnienie!

Jurek

super, dzięki za pomoc :)

emilka

Hej!!!
A czemu kwoty 0,00 nie pokazuje słownie???nie można tego zmodyfikować

Leave a Comment

Previous post:

Next post: