Kwota słownie bez VBA (tylko przy wykorzystaniu funkcji Excela)

by Marcin

Kwota słownie bez VBA (tylko przy wykorzystaniu funkcji Excela)Jedną z często poszukiwanych, dodatkowych, funkcjonalności Excela jest możliwość zamiany kwoty wyrażonej liczbowo na tę samą kwotę zapisaną słownie.

Jedno z możliwych rozwiązań to napisanie odpowiedniego makra. W sieci dostępnych jest przynajmniej kilka tego rodzaju rozwiązań (dla spokoju sumienia i zaspokojenia ambicji wkrótce opublikuję na blogu kolejne) .

Co zrobić jednak w przypadku kiedy, z jakiegokolwiek powodu, nie możesz skorzystać z makr ? Potrzebne jest rozwiązanie, które zadziała tylko w oparciu o wbudowane w Excela funkcje. Zabrałem się więc do roboty i dzisiaj przedstawiam Wam wynik mojej pracy.

Ograniczenia:

Największą liczbą, którą możesz zamienić kwotę słownie przy pomocy mojego arkusza to 999 999 999 999,99. Nic nie stoi co prawda na przeszkodzie, aby dodać funkcje obsługujące jeszcze większe liczby, ale póki co nie znalazłem w sobie dość motywacji.

Co możesz z plikiem zrobić, a czego powinieneś unikać:

Skoroszyt udostępniam na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa Polska. W każdym razie wydaje mi sie, że ta licencja najlepiej określa to na co pozwalam i na co nie.

W skrócie można powiedzieć, że skoroszyt z moim rozwiązaniem możesz zupełnie nieodpłatnie używać, kopiować, udostępniać etc., wszystko pod warunkiem uznania mojego autorstwa. Jeżeli więc chcesz udostępnić plik na swojej stronie – nie ma problemu. Napisz jednak kto jest autorem.

Odpowiedzialność:

Starałem się dokładnie przetestować wszystkie wykorzystywane formuły i wydaje mi się, że wszystko działa tak jak powinno. Nie mogę (i nie chcę) ponosić jednak odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy w skoroszycie oraz potencjalne (Twoje) straty, frustracje, złorzeczenia i żale związane z jego działaniem.

Używasz wszystkiego na swoje własne ryzyko !

Podziękowania:

Chciałem serdecznie podziękować Bodkowi (zainteresowany będzie wiedział, że to o niego chodzi) za cenne uwagi oraz pomoc przy testowaniu całości.

Sposób użycia:

Wszystko co musisz zrobić, aby skorzystać z przygotowanych przeze mnie funkcji w swoim skoroszycie to przede wszystkim skopiować arkusz „Excelblog.pl – Kwoty słownie” do swojego skoroszytu (w zasadzie NIE MUSISZ tego robić, ale BARDZO ułatwi Ci to pracę).

Przede wszystkim otwórz swój skoroszyt, w którym chcesz mieć liczby zapisane słownie.
Skopiuj do niego mój arkusz „Excelblog.pl – Kwoty słownie” (prawy przycisk myszy na odpowiedniej zakładce i wybór odpowiedniej pozycji z menu podręcznego).

Kwoty słownie bez VBA

Pamiętaj, aby zaptaszkować „Utwórz kopię”.

Kwota słownie bez VBA

Po skopiowaniu arkusza do swojego skoroszytu możesz zamknąć mój plik – nie będziesz go już potrzebował. Wszystko co potrzebne masz już w swoim skoroszycie.

Mój arkusz przygotowany jest domyślnie do „obsłużenia” trzech różnych kwot. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby było ich więcej. Wszystko co musisz zrobić to skopiować wiersze 1:12 (lub 15:26 ) i wstawić poniżej potrzebną ilość razy.

Masz teraz kwotę, którą chcesz zapisać słownie. Wszystko co musisz zrobić to przejść do arkusza „Excelblog.pl – Kwoty słownie” i komórkę z miejscem na kwotę (B3, B17 etc) podlinkować do komórki z odpowiednią liczbą w swoim skoroszycie. W moim przykładzie do komórki B3 wstawiłem po prostu „=’Przykład zastosowania’!D16”.

Po takim zabiegu w komórce B3 mojego arkusza „obliczeniowego” pojawi się Twoja kwota, która zostanie automatycznie „przetłumaczona” na zapis słowny. Teraz możesz już w dowolną komórkę swojego arkusza wpisać „=slownie”, aby jako wynik otrzymać kwotę zapisaną słownie.

UWAGA:

Zastosowana nazwa „słownie” działa to tylko z pierwszą kwotą. Dla pozostałych
kwot (jeżeli masz ich więcej niż jedną) musisz odpowiednio nazwać komórki (z kwotą zapisaną słownie) w moim arkuszu „obliczeniowym” lub w swoim arkuszu wstawić link do odpowiedniej komórki.

Zwróć także uwagę, że możesz wybrać jedną z trzech wersji „wyglądu” zapisu słownego.

Przygotowałem dla Was krótki filmik (1,2 MB) w formacie .AVi pokazujący w jaki sposób skopiować mój arkusz oraz odpowiednio przygotować wszystko do działania. Filmik jest niestety bez komentarza, mam jednak nadzieję, że nawet w „niemej” wersji może okazać się przydatny. Jeżeli nie – cóż, skasujcie go po prostu i NIKOMU nie pokazujcie .

[hidepost]

Download

[/hidepost]
Mam nadzieję, że mój skoroszyt będzie dla Ciebie użyteczny. Jeżeli tak – bardzo proszę o kilka słów komentarza.

Oczywiście jeżeli odkryjesz jakieś błędy, lub chciałbyś po prostu coś zasugerować także zachęcam do kontaktu.

Marcin

{ 50 comments… read them below or add one }

Kluber

Witam

pisałem już przez PW na forum, ale sprobuję też tędy. Pracuję na wirtualnym pulpicie poprzez cuś takiego jak Citrix – loguję się na serwer w Austrii na angielskiego Offica. I tu jest problem bo np AddINs – slownie który mam nie dziala mi. Poszukalem w necie – min na Excelforum pare innych programow ale mam problem z polskimi fontami. Przygotowuję faktury – nabycia wewnątrzwspolnotowe i zapis kwoty sloeni ejest wymagany. I tu mam problem – musze przesylac sobie pliki do domu – tu obrabiac i zapisywac i znow w pracy drukowac. Czy moglbys stworzyc zamiane liczb na slowa al ebez polskich ogonkow?

Pozdrawiam
Michał

Marcin

Cześć,

Plik dla Ciebie przerobiłem i wysłałem w odpowiedzi na priv na forum. Mam nadzieje że miej więcej tego oczekiwałeś.

Marcin

jurek

Witam a czy ten arkusz można przerobić by używać go w OpenOfficeT7 2.3.1

Marcin

Jurek – pewnie można przerobić. Wszystko co musisz znaleźć w OO to odpowiedniki (albo nawet te same funkcje – nie wiem, używam tylko Excela) funkcji, których uzyłem w moim Excelowym rozwiązaniu.

Marcin

jurek

dzięki poszukam.

Koti

Rewelacyjny plik. Zaoszczędziło mi to sporo pracy nad własnym. Wielkie dzięki!!!

emip

kody są super dzięki

marian45

Witaj Marcinie. To jest naprawdę świetne. Mam jedną uwagę.Chodzi mi o trzecią wersję słownie. Jeśli kwota netto będzie np. 100,11 zł to kwota brutto wyjdzie: „sto dwadzieścia dwa złote 13/100 groszy”. Jeśli to zapiszemy jako liczbę, to mamy: 122,0013 zł. Wiem , że w takiej sytuacji był używany zapis: „sto dwadzieścia dwa złote 13/100” (bez groszy). Pozdrawiam.

zipejar

Witam

Plik „Kwota słownie bez VBA” działa bardzo dobrze ale błąd „szestnaście” jest nadal
(pobierałem 12.V. b.r.)
Wielkie dzięki.

Pozdrawiam
T. Pokrywka
Jarosław

Marcin

Cześć,

zipejar – trochę jestem skołowany. Właśnie ściągnąłem sobie plik z bloga, uruchomiłem i wyświetla mi „szesnaście”. Nie bardzo wiem więc jak ugryźć ten problem. W zasadzie w ogóle nie wiem „o co chodzi” 🙂 Czy każdą 16 wyświetla Ci jako „szestnaście” ? Czy domyślnie wpisana w arkusz kwotę 116 zł wyświetla poprawnie ?

Marcin

zipejar

Witam

W krótkim czasie piszę drugi raz, ponieważ pobrałem plik „Kwota słownie bez VBA” z innego miejsca (tam gdzie mówi się że błąd już naprawiony) i ten nie zawiera błędu
„szestnaście”, jest dobry.
Dalsze uwagi do ewentualnego wykorzystania:
1. Jeżeli używa sie formy „00/100” zapisu groszy, to nie potrzeba dodawać wyrazu
„groszy” na końcu tego zdania. Zyskuje się też, skrócenie zapisu (jego długości).
2. W przykładzie zastosowania ww formuły w fakturze (2-gi arkusz), trzeba usunąć
kolumnę „Cena brutto”. Przepisy tego nie wymagają, a utrudnia nieco czytanie
faktury, bo różni się od powszechnie stosowanego wzoru.

Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam

T. Pokrywka

Jazzenco

Wszystko fajnie, problem polega jednak na tym, że czasami musimy zmienić walutę na Euro, dolary, funty itp… i wtedy ten arkusz jest bezużyteczny.
Czy może ktoś ma już rozwiązany problem zapisywania liczb słownie? najchętniej w formacie:
1234,56 = „jeden tysiąc dwieście trzydzieści cztery 56/100”

Marcin

>Wszystko fajnie, problem (…)… i wtedy ten arkusz jest bezużyteczny.

Cóż – nie ma w życiu rzeczy doskonałych 🙂 Pocieszające jest jednak to, że przy odrobinie wysiłku całkiem prosto można część z tych rzeczy przesunąć w stronę doskonałości. Skontaktuj się ze mną na priv (jak chcesz) – jest szansa, że pomogę rozwiązać Twój problem (można ustawiać wyświetlanie tak jak chcesz lub przerobić formuły nieco, aby uwzględniać inne waluty). Adres email na stronie głównej (jakoś po prawej stronie powinien być).

Marcin

Michał

Chylę czoła odwalony kawał dobrej roboty. Wygodniejsze od VBA zwłszcza jeśli z gotowych przygotowanych własnych dokumentów kożystać na różnych komputerach.
Modyfikacja tego co Stworzyłeś (przerobienie nieco formuł), dla tych co trochę już polizali excel-a to już fraszka.
Pozdrawiam
Michał

chalas

dziekuje bardzo, jest mi niezwykle pomocne. dopiero co zaczynam prace z EXcel’em. jeszcze raz bardzo dziekuje

lysy

Witam, bardzo długo szukałem rozwiązania samodzielnie w excelu a wystarczyło poszukać w internecie… duże ukłony za tę formułę i szacunek przesyłam. Pewnie trochę pracy Cię to kosztowało. Również chylę czoła i pozdrawiam.
PS. Zmiana na euro i centy czy dolary tudzież jeny nie jest taka trudna… wystarczy zmienić formułkę i będzie git 🙂

David

Ładny kawałek roboty. Jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam.

Dyrcio

Witam
Gdzie mogę pobrać ten plik.
Szukałem, szukałem i znaleźć nie mogę. 🙁

Pejter

wow! dzięki, nareszcie własny arkusz do wystawiania faktur jest w pełni automatyczny i podaje cenę końcową słownie -DZIĘKI!!!

Anna

Czy jest możliwość, żeby arkusz obsługiwał 3 kwoty, ale w różnych walutach? PLN, EUR i USD?

Anna

OK już mam 🙂 EKSTRA rzecz, naprawdę baaardzo się przydaje!! Podziwiam i życzę dalszej owocnej pracy 🙂

Marcin

@ Anna

Zasadniczo prawie wszystko jest mozliwe. Wymaga tylko troche czasu i pracy. Moja oficjalna odpowiedz jest wiec taka: „Tak, jest to mozliwe” 🙂

Marcin

Romek

Ukłony w podzięce 😀

Albert

Łaczę wyrazy szacunku i dziękuję.
Pozdrawiam . Al.

Bartek

Witam
Od dawna interesowałem się możliwością słownego zapisu kwoty, ale pracuję w OpenOfficePL Home Calc. Pobrałem plik i niestety zamiast konwersji liczby na zapis słowny pojawia się komunikat o błędzie. Czy ktoś skopiował ten plik do Calcu i jakie efekty? Co sądzi o tym autor? Pozdrawiam

Dawid

Świetna robota. Szacuneczek i wielkie dzięki.

Andrzej Czersk

Używam OO, co prawda wersja 3, ale nie ma błędów.
Wcześniej sam napisałem taką funkcję, ale było to lat temu chyba czternaście i dla kwot większych niż 100zł. Człowiek się starzeje i te rzadkie przypadki z niższymi kwotami pisałem ręcznie, czasami zapominałem się i był ZONK. Więc lenistwo zwyciężyło i zastosowałem funkcję pana Marcina. Za co dziękuję.
Polecam OO 3.01

ajka

Wielkie dzięki. Na pierwszy rzut oka działa :). Nawet moja zupełnie amatorska i zielona głowa dała sobie z tym pliczkiem radę. Pozdrawiam

rafał

Cześć, czy mogę skorzystać z Twojej formuły ale ukryć ten skoroszyt? Nie będę oczywiście kasować z niego informacji że to Ty jesteś autorem! Staram się poprostu zrobić dokument który będzie maksymalnie użytkowniko-odporny 😉 i nie będzie zawierał żadnych dodatkowych pól/opisów/ogólnie zawierał absolutne minimum treści i był maksymalnie poblokowany…
pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Marcin

Czesc Rafal,

>Cześć, czy mogę skorzystać z Twojej formuły ale ukryć ten skoroszyt

Zasadniczo nie widze przeciwskazan. Mozesz zrobic co tam Ci sie podoba. Ja tylko prosze, aby (ze wzgledu na prace jaka wlozylem w przygotowanie formuly) gdzies tam moje nazwisko (jako autora formul) oraz nazwa bloga sie przewijalo. Moze byc nawet w ukrytym skoroszycie. Tyle. W sumie zmusic nikogo do niczego nie moge, scigac tez nikogo nie bede. Licze po prostu na zdrowy rozsadke i uczciwosc osob korzystajacych z materialow sciaganych z tej strony.

Marcin

ania

Witam,

uratowałeś mi życie i cenny czas ;-))) siedziałam nad tym od dwóch tygodni 😉 a teraz mogę zaoszczędzony czas poświęcić mojemu 5-cio miesięcznemu Julkowi. WIELKIE ;-)))) !!! DZIĘKI ;-)))) !!!!!

Marcin

>uratowałeś mi życie i cenny czas

No cóż mogę powiedzieć …..bohaterowie tak już mają 😉 Ratują życie i cenny czas. Nadszedł chyba czas, aby sobie odpowiedni strój kupić (wszak bohater bez stroju to nie bohater)

>poświęcić mojemu 5-cio miesięcznemu Julkowi

Pozdrowienia dla Julka

Marcin

rafał

Marcin, dzieki za potwierdzenie. Formula jest extra i napewno nie planuję ściemniać ze sam ją wymyśliłem – jednak z powodów ktore opisałem, plik musi być poblokowany i Twoją zakładke muszę ukryć.
Jeszcze raz wielkie dzięki.
ps. a masz może gotowca z wersją dla kilku walut, którym rownież mogł byś się podzielić?

Marcin

Rafal, jeżeli idzie o inne waluty to niestety nie mam niczego pod ręką chociaż przyznam, że chodzi mi po głowie plan, aby całość przerobić na coś bardziej uniwersalnego (różne waluty). Nie obiecuję oczywiście, ale szanse są spore. Tyle tylko, że nie mam pojcia kiedy 🙂

Marcin

rafał

tiaaa, czas to coś czego wszystkim nam brakuje – jak zrobie formułę to Ci podeślę, mając jakiś początek zawsze łatwiej będzie Ci sie do tego zabrać i umieścić to wewnątrz swojego formularza 🙂 ponieważ jest on zablokowany to pwnie zrobię coś ‚przejściowego’… pozdrawiam

Marcin

>czas to coś czego wszystkim nam brakuje

Z reguły znaczy to, że za wiele rzeczy staramy się zrobić na raz 🙂 Jeżeli zaś idzie o pomoc to ja oczywiście jak najbardziej otwarty jestem na Twoje (Wasze) formuły, pomysłu, pliki etc. Mój adres email zawsze znajdziesz gdzieś na blogu więc jak masz coś ciekawego koniecznie podeślij.

Marcin

rwkrwk

Super sprawa działa extra dzięki

estremo

Witam. Wszystko pieknie, tylko filmik nie dziala 🙁

Orlok

Witam,
ja mam pytanie podobne, choc z innej beczki. Jestem poczatkujacy w excellu i zastanawiam sie co zrobic, zeby wartosc oceny wpisana slownie (bardzo dobry, dobry, itd.) byla przy wyliczaniu sredniej zamieniana na liczbe (odpowiednio 5, 4, itd.). Tzn. nadal ma byc widac tekst, ale Excell podliczajac zamienia sobie wartosci ze wskazanych komorek i podaje srednia ocen (jako liczbe). Macie jakies pomysly? A moze jest jakas oczywista funkcja, ktora przegapilem?

Pozdrowienia od laika.

zibi

Witam,
czy możesz podać hasło do zdjęcia ochrony z arkusza, aby zmienić zapis 0/100 groszy na 00/100?

Marcin

@ Orlok

Jest przynajmniej kilka sposobów na rozwiązanie Twojego problemu 🙂
Możesz dla przykładu zrobić tak:
W kolumnach A i B wprowadź następujące dane:

Bardzo dobry 5
Dobry 4
Dostateczny 3
Niedostateczny 2
Szkoda gadać 1

Jeżeli teraz w komórce E1 masz wpisane „Dostateczny” i chcesz, aby w formule przeliczającej zamienione to było na 3 skorzystaj z funkcji:

=WYSZUKAJ(E1,A1:A5,B1:B5)

Marcin

Marcin

@ Zibi

>czy możesz podać hasło do zdjęcia ochrony z arkusza,

Niby mogę, ale jakoś nie czuję motywacji, aby to zrobić (tak tak, złośliwy jestem) 🙂
Jak Ci to BARDZO (podkreślam BARDZO) potrzebne to mnie nękaj – w wolnej chwili postaram się to dla Ciebie zmienić.

Marcin

hypatia

Witam.
Wielkie dzieki za plik. Właśnie o to mi chodziło. Pozdrawiam,

dido

Tego właśnie szukałem. Bardzo dobra robota. Dziękuję za plik i pozdrawiam.

kaX

szukkammm… i nie widzę pliku “Excelblog.pl – Kwoty słownie” do pobranie 🙁
Proszę o podpowiedź

Marcin

@kaX
>szukkammm… i nie widzę pliku “Excelblog.pl – Kwoty słownie” do pobranie

Musisz się najpierw zarejestrować na moim blogu. Po zalogowaniu link powinien się pojawić. Gdyby jednak nie – daj znać.

Marcin

popelina

zajebiste – dzieki
tomek

mareks1234

Jestem zarejestrowany – na stronie nie ma linka do ściągnięcia pilku (jedyne linki to: Creative Commons Uznanie Autorstwa Polska” i „krótki filmik (1,2 MB) w formacie .AVi”. Proszę o podpowiedź.

komin

Funkcje są zaj…. Sam bym siedział nad tym bardzo długo i nie wiadomo jaki byłby efekt końcowy. Serdeczne dzięki.
Dominik

matuuu

Hej,
super praca, od dawna szukałem prostego rozwiązania. Dotychczas tworzyłem gigantyczne tabel jeżeli[jeżeli[jeżeli. Teraz jest dużo łatwiej.
Mam tylko prośbę, czy możesz udostępnić hasło? Mam w 1 pliku ponad 1000 razy użytą tą funkcję i przydałaby się jakaś automatyzacja zmiany np adresów docelowych.
W zamian stawiam kawę 🙂

Leave a Comment

Previous post:

Next post: