Przenośna „dziura” w Excelu, czyli narzędzie „Aparat fotograficzny”

by admin

Jednym z bardzo przydatnych, a jednocześnie mało znanym narzędziem Excela jest „aparat fotograficzny”. Powodem jego małej popularności może być fakt, że narzędzie jest nieco „zagrzebane” w programie. Niezależnie od tego czy instalujesz Excela 2003 czy 2007, „aparat fotograficzny” nie jest od razu dostępny (lub może inaczej – jest dostępny, ale go ….nie widać). Trzeba go sobie samemu dodać do paska narzędzi w przypadku Excela 2003 lub paska szybkiego uruchamiania w wersji 2007.

Do czego służy narzędzie „aparat fotograficzny” ?

Przy pomocy narzędzia możesz wykonać, swego rodzaju, „zdjęcie” wybranego zakresu komórek w Excelu i wstawić je sobie w dowolnym miejscu dowolnego skoroszytu. „Zdjęcie” takie umieszczane jest na osobnej warstwie i zachowuje się każda grafika. Możesz je sobie zwiększać, zmniejszać, przesuwać, obracać etc. Co najważniejsze jednak, „zdjęcie” w każdym momencie pokazuje dokładnie to co dzieje się w sfotografowanym obszarze. Każda zmiana danych źródłowych (oraz ich wyglądu) jest od razu widoczna na „zdjęciu”.

Jeżeli chcesz możesz pomyśleć o narzędziu także w inny sposób. Wyobraź sobie, że masz czarodziejską „czarną dziurę”, która umożliwia widzenie przez ściany (w naszym przypadku ścianą będzie arkusz Excela). Rzucasz więc sobie taką „dziurę” na jeden arkusz i widzisz przez nią wszystko to co dzieję się w innym miejscu Twojego skoroszytu.

Narzędzie "aparat fotograficzny" w Excelu

Jak można to wykorzystać ?

Wyobraź sobie, że chciałbyś jakoś ładnie zaprezentować dane w arkuszu. Najprostszy sposób to oczywiście odpowiednie sformatowanie komórek/wierszy/kolumn Excela. Wszystko może wyglądać na przykład tak jak na rysunku poniżej.

Narzędzie "aparat fotograficzny" w Excelu

W przypadku, gdy nie masz w arkuszu zbyt wielu innych danych takie rozwiązanie jak najbardziej spełni swoją rolę. Gorzej sprawa będzie wyglądała jeżeli przygotowana tabelka jest tylko jednym z wielu elementów przygotowywanego arkusza (raportu na przykład). Jak widzisz na rysunku rozmiary kolumn B i E oraz wierszy 3,5,7,9 i 11 zostały zmienione. Pozostaną już one takie dla wszystkich pozostałych danych.

Jeżeli teraz chciałabyś umieścić poniżej kolejną tabelkę, ale sformatować ją nieco inaczej (powiedzmy, że kolumna B powinna być teraz o wiele szersza) to okazuje się, że …się nie da. To znaczy da się, ale spowoduje to automatyczne „rozjechanie się” pierwszej tabelki.

W takich właśnie przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest przygotowanie wyglądu każdej z tabelek w osobnych arkuszach, a następnie, przy pomocy narzędzia aparat fotograficzny, zrobienie „zdjęć” odpowiednich obszarów i wstawienie ich do docelowego arkusza z raportem. Następnie możesz je już sobie dowolnie ustawiać, obracać, skalować. Dzięki czemu Twój arkusz może wyglądać DOKŁADNIE tak jak to sobie zaplanowałeś.

Na animacji poniżej widać dwa skoroszyty. W jednym z nich (po prawej stronie) przygotowałem sobie dane, które chcę pokazać, następnie zrobiłem „zdjęcie” i umieściłem je w drugim skoroszycie (tym po lewej stronie). Widać wyraźnie, że „zdjęcie pływa” sobie na osobnej warstwie ponad danymi liczbowymi, które dla celów czysto poglądowych umieściłem w komórkach arkusza. Dodatkowo możesz zobaczyć, że każda zmiana danych w skoroszycie po prawej stronie jest automatycznie uwzględniana na „zdjęciu”.

Narzędzie "aparat fotograficzny" w Excelu.

Jak dodać narzędzie „Aparat fotograficzny” do paska narzędzi Excela 2003 ?

[hidepost]
1. Z menu „Narzędzia” wybierz „Dostosuj…

2. Następnie wybierz zakładkę „Polecenia

Dodawanie narzędzia aparat fotograficzny do paska narzędzi Excela 2003
3. Z listy kategorii po lewej stronie wybierz teraz „Narzędzia

4. Na liście poleceń po prawej stronie odszukaj narzędzie „Aparat fotograficzny

5. Następnie przeciągnij polecenie na pasek narzędzi programu Excel

Dodawanie nowego narzędzia do paska narzędzi
6. Od tej pory narzędzie powinno znajdować się już pod ręką, na pasku narzędzi.

Jak dodać narzędzie ‘Aparat fotograficzny” do paska szybkiego uruchamiania Excela 2007 ?

1. Kliknij przycisk „Office” (w lewym górnym rogu)

2. Wybierz „opcje programu Excel

3. Z listy po lewej stronie wybierz teraz „Dostosowywanie”

4. W głównym oknie, z listy rozwijanej „Wybierz polecenia z:” wybierz „Polecenia, których nie ma na wstążce

5. Na liście poniżej odszukaj narzędzie „Aparat fotograficzny” i podwójnym kliknięciem myszki (możesz także skorzystać z przycisku „Dodaj” znajdującego się pomiędzy polami wyboru) dodaj do Twoje paska szybkiego uruchamiania.

[/hidepost]

Tyle na dzisiaj. Miłego „fotografowania” 😉

Marcin

{ 6 comments… read them below or add one }

ExMacher

A takie cos (w okrojonej formie) wykorzystuje juz od wersji Excel 97. Wykorzystuje wstawianie obiektu – generuje to formułę =OSADŹ() (np. OSADŹ($A$1:$C$5). Wynikiem tego jest rowniez plywajacy obrazek z automatycznym uaktualnianiem zawartosci przy zmianie danych zrodlowych. Mozna zmieniac mu proporcje (jak kazdemu obiektowi), ale nie mozna regulowac w nim (niezaleznie od danych zrodlowych) szerokosci poszczegolnych kolumn.

Anadea

Super sprawa. Genialne narzędzie. Dzięki!!!!

acula

Dzięki, fajna sprawa!

kalep

Tylko takie narzędzie występuje już jako formant.
Problemem jest tutaj formatowanie, bowiem przy zmianie komórki wejściwej zmienia się format na wyjściu, np: zmiana szerokości wiersza. komórki źródłowe powinny być zablokowane do formatowania.

kalep

Może ktoś wie jak ten problem ominąć ??

dzieju

Przydatne. Dziękuję!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: