Tooltips w Excelu

by Marcin

Od czasu do czasu przydaje się możliwość podpowiedzenia czegoś użytkownikowi, który wprowadza dane. Myślę o czymś na kształt znanych wszystkim „dymków” Tooltips (czy istnieje na to polska nazwa?).

Można to zrobić oczywiście przy pomocy komentarzy, co jednak w przypadku zastosowania w obrębie więcej niż jednej komórki niekoniecznie wygląda ładnie.

Excel i Tooltips

Można podpowiadać użytkownikowi także za pomocą innej, mniej rzucającej się w oczy, metody. Wystarczy, że skorzystasz z opcji Sprawdzanie poprawności. Tyle tylko, że nic nie będziesz zmieniał w zakładce „Ustawienia”. Przechodzisz bezpośrednio do zakładki „Komunikat wejściowy” i tam po prostu wprowadzasz swój tekst pomocniczy.

Excel i Tooltips

Następnie możesz skopiować to na inne interesujące Cię (użytkownika Twojego skoroszytu) komórki i cieszyć się efektem.

Excel i Tooltips

Podstawowa różnica pomiędzy wstawieniem komentarza, a zastosowaniem sprawdzania poprawności (poza oczywiście czerwonymi narożnikami komórek z komentarzem) sprowadza się do sposobu, w jaki „włącza się” podpowiedź.

W przypadku komentarza podpowiedź wyświetla się dopiero po najechaniu wskaźnikiem myszki na komórkę (nie trzeba jednak klikać). Nawet jeżeli komórka jest aktywna, ale wskaźnik myszki znajduje się „gdzieś tam” podpowiedź nie wyświetli się.

Excel i Tooltips

W przypadku Sprawdzania poprawności, jeżeli używasz myszki, będziesz musiał na komórkę kliknąć, aby uzyskać podpowiedź. Jeżeli jednak używasz klawiatury do poruszania się po skoroszycie to wystarczy, że komórka stanie się aktywna i zobaczysz podpowiedź (wskaźnik myszki może znajdować się nad dowolną, inną komórką)

Excel i Tooltips

Wybór metody jak zwykle należy do Ciebie.{ 7 comments… read them below or add one }

Marian B

Fajne, ale to działa tylko wtedy gdy jest ukryty asystent pakietu Office. Jeśli nie to wyświetla się „dymek” przy asystencie. Pozdrawiam

Marcin

Dziękuje za zwrócenie uwagi na ten szczegół. Asystent jest u mnie na stałe wyłączony więc całkowicie mi to umknęło. Zastanawia mnie teraz, czy możliwe jest w ogóle wyświetlenie komunikatów przy komórce nawet wtedy gdy asystent jest włączony ?

Marian B

Tak. Komunikaty się wyświetlają przy włączonym asystencie.

mariow

Pytanie, jak mogę korzystać z funkcji dymków w Excelu 2007 w trybie zgodności(plik z zabezpieczeniem hasła – nie znam, mogę jedynie odczytać dane), najeżdżając kursorem na wykres danego słupka i nie pojawia się komunikat ze szczegółami na temat konkretnej wartości w słupku?
Pozdrawiam

adamarin

A czy można sformatować tekst. Np zmienić kolor

adamarin

A czt można formatować tekst komunikatów np zmiana koloru liter

Michał

@adamarin Formatować tego bezpośrednio nie można. Wygląd komunikatów zależy od systemowych ustawień kolorów (konkretnie jest to etykietka narzędzia)

Leave a Comment

Previous post:

Next post: