Wykres „piramida wieku”

by Marcin

Wykres piramida wieku w Excelu

Wykres piramida wieku w Excelu

Dzisiaj o jednej z metod przygotowania w Excelu wykresu zwanego piramidą wieku.

Zaczynamy od danych źródłowych. W moim przykładzie wyglądają one tak:

Wykres piramida wieku w Excelu - dane źródłowe

Wykres piramida wieku w Excelu - dane źródłowe

Na swoje potrzeby musiałem te dane wzbogacić o dwie dodatkowe kolumny.

Wykres piramida wieku w Excelu dodatkowe kolumny

Wykres piramida wieku w Excelu dodatkowe kolumny

Odpowiednia formuła dla kolumny dodatkowej 2 to, jak łatwo zgadniesz:

=JEŻELI(E3>C3;C3;E3)

Wstawione przeze mnie kolumny będą stanowić źródło danych dla dodatkowych serii danych na wykresie.  Jak dowiesz się za chwilę, tworzył będę osobny wykres z danymi o mężczyznach i osobny z danymi o kobietach. Dodatkowe kolumny mają za zadanie „udostępnić” potrzebne dane o kobietach wykresowi z informacjami o mężczyznach  i odwrotnie – „udostępnić” dane o mężczyznach wykresowi z informacjami o kobietach.

Cały mój pomysł na wykres piramida wieku sprowadza się do złączenia dwóch wykresów w jeden oraz sprytnego wykorzystania dwóch serii danych na jednym wykresie. Teraz uwaga – odsłaniam (dosłownie) tajemnicę.

Spójrz na rysunek poniżej. Widać na nim wyraźnie wykresy dwóch serii (w dwóch różnych kolorach) położone jeden na drugim. Serię błękitną „obsługuje” jedna kolumna z danymi, a serię fioletową druga. Docelowo serie sformatowane są oczywiście w taki sposób, aby nie widać było, że znajdują się jedna nad drugą. To, co ma być widoczne to tylko fragment serii leżącej pod spodem pokazujący różnicę w ilości.

Wykres piramida wieku w Excelu - jak to jest zrobione

Wykres piramida wieku w Excelu - jak to jest zrobione

Kiedy już zrozumiesz logikę stojącą za moim rozwiązaniem, wszystko, co pozostanie to przygotowanie wykresów.

Zaznaczamy odpowiedni zakres danych i jako typu wykresu wybieramy wykres słupkowy, podtyp słupkowy grupowany. Jak na rysunku poniżej.

Wykres piramida wieku w Excelu - wybór rodzaju wykresu

Wykres piramida wieku w Excelu - wybór rodzaju wykresu

Domyślnie Excel „serwuje” nam wykres wyglądający jakoś tak:

Tak wyglądający wykres Excela to ZBRODNIA !

Tak wyglądający wykres Excela to ZBRODNIA !

Paskudztwo straszne i w ogóle nie wygląda tak jak powinien. Dlatego trzeba zakasać rękawy i zabrać się za formatowanie.

Nie będę tu opisywał dokładnie wszystkiego – kto jest zainteresowany sprawdzi to sobie plik źródłowy.  Zwrócę tylko uwagę na najważniejsze zmiany konfiguracyjne. Przede wszystkim nakazujemy Excelowi, aby serię danych z kolumny dodatkowej kreślił na osi pomocniczej.

Wykres piramida wieku w Excelu
W rezultacie otrzymuję wykres, który wygląda jeszcze gorzej 🙁 Całkowicie zniknęła nasza niebieska seria danych. Na szczęście tylko tymczasowo.

Wykres piramida wieku w Excelu - konfiguracja

Wykres piramida wieku w Excelu - konfiguracja

Kolejny problem polega na tym, że skoro mamy łączyć ten wykres z drugim wykresem to przynajmniej jeden z nich powinien być zwrócony w lewo (czyli oś z kategoriami po prawej stronie). Pytanie jest więc takie: jak przekonać Excela i wykres do odpowiedniej zmiany kierunku ?

Rozwiązanie tych dwóch problemów leży w konfiguracji osi i skali. Dwukrotne klikamy na linie siatki (zmian musimy dokonać dla jednej i drugiej osi) i naszym oczom ukazuje się okienko widoczne poniżej, które umożliwi nam wprowadzenie odpowiednich zmian.

Wykres piramida wieku w Excelu - konfiguracja

Wykres piramida wieku w Excelu - konfiguracja

Zmienimy jeszcze dwa inne parametry, tym razem w oknie Formatowanie serii danych . Dla każdej serii zmniejszymy szerokość przerwy (w naszym przypadku nie usuniemy jej całkowicie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Kwestia tego, jaki wygląd wykresu preferujemy). Robimy to dla jednej i drugiej serii.

Wykres piramida wieku w Excelu - konfiguracja

Wykres piramida wieku w Excelu - konfiguracja

Dzięki tym zmianom nasz wykres zaczyna wyglądać tak, jak tego oczekiwaliśmy.

Wykres piramida wieku w Excelu - prawie dobrze

Wykres piramida wieku w Excelu - prawie dobrze

Po usunięciu górnej osi oraz tła z obszaru kreślenia jesteśmy już bardzo blisko ideału.

Wykres piramida wieku w Excelu - prawie dobrze

Wszystko, co pozostaje to zmiany „kosmetyczne”. Kolory, czcionki, wyrównanie etc. Po takich zabiegach mój wykres wygląda tak:

Wykres piramida wieku w Excelu

Wykres piramida wieku w Excelu

Wykonanie podobnego wykresu dla kobiet pozostawiam już Wam. Na sam koniec, po odpowiednim ułożeniu dwóch wykresów obok siebie, można jeszcze skorzystać z narzędzia kamera do wykonania „kopii” tak złożonego wykresu i … nasz wykres piramidy wieku jest gotowy.

Jak to wielokrotnie powtarzam, w Excelu istnieje prawie zawsze więcej niż jedna droga prowadząca do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu. Dlatego zachęcam Was do eksperymentowania.

Marcin

Download

{ 10 comments… read them below or add one }

Danny

Szkoda, że ten blog jest tak rzadko aktualizowany. :-/ Dodatkowo autor obiecał na jego łamach porady, czy nawet plik do prowadzenia domowego budżetu, a tu ani widu ani słychu… PS Warto jeszcze tutaj zaglądać, czy blog umarł śmiercią naturalną??

Marcin

Bloga aktualizuję kiedy … mogę. Nie zapominaj, że jest to taka troche hobbystyczna działalność, nie pobieram z tego tytułu wynagrodzenia, a przygotowanie wpisu zabiera jednak trochę czasu (ktory mogę przeznaczyć np. na gotowanie, albo leżenie plackiem i oglądanie „The Simpsons”). Poza tym chcę, aby moje wpisy trzymały jednak pewien poziom. NIe interesuje mnie tzw. „lans”, pisanie tylko po to, aby pisać etc. Dlatego jak mam pisać byle co i byle jak to wolę nie pisać przez jakiś czas wcale 🙂 Blog na pewno nie upadł i mam nadzieje nie upadnie.

Marcin

grazynazareba6@wp.pl

Panie Marcinie jestem siostrą zakonną i za Pana obiecuję się często modlić, by Bóg błogosławił Panu za to co Pan czyni. Jedynie modlitwą mogę się odwdzięczyć. Pana porady i uwagi są bardzo pomocne i ciekawe. Chętnie z nich korzystam. Życzę wiele siły. radości i pomocy Bożej w tym trudzie przekazywania swoich doświadczeń.

Lukasz

Witam

A jak stworzyć dla kobiet wykres odwrócony, żeby przystawić jeden do drugiego i otrzymać elegancką piramidę w 2 strony?

Lukasz

Coś mi nie wychodzi, jak chcę odwrócić wykres, dane z serii dodatkowa pozostają po lewej, a reszta wędruje w prawą i jest całkiem dziwacznie :/ POMOCY

Marta

Według mnie sposób na stworzenie piramidy nie jest do końca dobry. Problem polega na tym, że na wykresie powinna być zaznaczona liczba w pana wypadku mężczyzn i ewentualne nadwyżki kobiet. Tak nie jest. Weźmy np. pod uwagę przedział wiekowy 0-4. Mężczyzn w tej grupie jest więcej, w związku z tym na wykresie nie powinno być innego koloru, bo nie ma nadwyżki kobiet. Moim zdaniem cała sztuczka polegałaby na ukryciu koloru fioletowego czyli tej kolumny dodatkowej 1 pod niebieską, tak żeby wyświetlała się tylko w przypadku nadwyżki drugiej płci. Ale niestety nie potrafię tego zrobić. Czy pan ma może na to jakiś pomysł?
Pozdrawiam serdecznie.

barys2

Robiłem podobne wykresy. Korzystałem z wartości ujemnych. Jedyne co różni ten wykres od moich to odstęp pomiędzy wykresami.
Nie mogę ich udostepnić gdyż dane sa tajemnicą firmy.

pozdrawiam

glomek

oj bardzo przekombinowany ten sposób
a wystarczy odwrócić wartości jednej serii tak żeby były negatywne, a następnie ustawić format liczb na osi tak żeby liczby ujemne pokazywało bez minusa (typ niestandardowy)

paweud

Wykres piramidy wieku powinien być zrobiony tak, żeby obie płci były widoczne na jednym wykresie. Takie sklejanie to amatorszczyzna. Proszę mi nie psuć kandydatów do pracy, bo zadaję to na rekrutacji

trako

Zamiast niepoprawnego JEŻELI w I wykresie po zakresie wiekowym kolumna mężczyźni i kobiety, w II w odwrotnej kolejności – kobiety i mężczyźni – i to wszytko. Co do wartości ujemnych to przydałby się uzupełniający turutorial, bo (jeszcze) nie wiem gdzie ta opcja się schowała, a brzmi obiecująco!

Leave a Comment

Previous post:

Next post: